آفت سن گندم در مزارع کمیجان مهار شد

۱,۳۹۷

آفت سن گندم در مزارع کمیجان مهار شد

اراک - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کمیجان گفت: آفت سن گندم که معضلی جدی در کاشت این محصول است با فعالیت 10 کارشناس شبکه مراقبت، در مزارع این شهرستان کنترل شد.
مهدی حاجی لو روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این آفت کاهش کمیت و کفیت محصول گندم را سبب می شود و در صورت مهار نشدن به موقع، پس از برداشت مرغوبیت محصول را از بین برده و بر کیفیت آرد نانوایی تأثیر دارد.
وی افزود:هشت هزارهکتار از مزارع گندم و جو کمیجان پارسال به منظور کنترل آفت سن در 2زمینه سن مادر و پوره سمپاشی شد و تلاش می شود امسال نیزاین روند تداوم یابد.
حاجیلو تصریح کرد: هشت نفر از کارشناسان دولتی و 2 نفر از کارشناسان بخش خصوص در زمان داشت گندم ، وظیفه بازدید، مراقبت از مزارع، تعیین شیوه مبارزه با آفت و اطلاع رسانی زمان مناسب کنترل آفت را بر عهده داشتند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کمیجان اظهار کرد:کنترل آفت سن گندم در مرحله اولیه ریزش، نتیجه مطلوبتری را دارد و در صورت اعلام کارشناسان، کشاورزان باید در این مرحله اقدام به سمپاشی کنند تا دامنه آسیب کمتر باشد.
حاجی لو گفت: 550 هکتار از مزارع گندم کمیجان پارسال برای کنترل علف های هرز سمپاشی شد و اگر مبارزه با علف هرز در زمان مناسب انجام شود سهم آب و کود بیشتری برای محصول باقی خواهد ماند.
وی افزود:بر این اساس علاوه بر بروز مشکلات کمتر در زمان برداشت، نتیجه و عملکرد محصول نیز افزایش می یابد.
کمیجان از توابع استان مرکزی است که بیش از 39 هزار نفر جمعیت دارد و در 96 کیلومتری اراک است.
شهرستان کمیجان با جمعیت 39 هزار نفری در فاصله 96 کیلومتری مرکز استان مرکزی واقع شده است.
مرتضی نظری
مرتضی نظری ٠ دنبال‌ کننده