دور کردن حشرات با پودر کائولین

۴۶۷

دور کردن حشرات با پودر کائولین

كایولین ماده ای معدنی حاوی سیلیكات های آلومینیوم است كه به صورت ذخایر عظیمی در نقاط مختلف جهان وجود داشته و برای مصارف گوناگون از جمله در رنگسازی، كاغذ سازی، داروسازی، لاستیك سازی و سرامیك سازی، استخراج و مورد بهره برداری قرار می گیرد . 

امروزه این ماده معدنی غیر سمی، جهت کاهش حشرات و تنشهای محیطی ناشی از گرما با توجه به نتایج مثبت بدست آمده، مورد استقبال گسترده كشاورزان علاقه مند به تولید محصولات سالم و ارگانیك قرار گرفته است. 

امتیازات سپیدان :

سپیدان دارای گواهینامه ارگانیک بر اساس استاندارد ملی ۱۱۰۰۰ و بر همین اساس مصرف آن در کشاورزی ارگانیک مجاز شناخته شده است.

سپیدان یا كایولین فرآوری شده، ماده ای دوركننده است كه با ایجاد پوشش سفید و یكنواخت بر روی گیاهان موجب كاهش چشمگیر خسارت حشرات، آفتاب سوختگی و کم آبی می شود و ازین طریق موجب کاهش و یا توقف آلودگی های ناشی از مصرف بی رویه سموم شیمیایی می شود.

دلایل دور شدن حشرات توسط كایولین فرآوری شده :

۱- پوشش سفید و یكنواخت ایجاد شده بوسیله كایولین بر روی گیاهان، موجب گمراهی حشرات در شناسایی میزبان و در نتیجه جلوگیری از تخم گذاری و ایجاد خسارت میگردد .

۲- انعكاس نور از پوشش سفید گیاه، موجب سردرگمی و دور شدن برخی حشرات میگردد .

۳- چسبیدن پودر به پاهای حشراتی كه بر روی گیاه پوشش داده شده با كایولین فرود می آیند، برای آنان آزار دهنده بوده و موجب گریختن آنان می شود .

۴- برخی حشرات قادر نیستند بر روی پوشش كایولین تعادل خود را حفظ كنند و ناچار به ترك گیاه می شوند .

مشخصات سپیدان :

ماده موثر : كایولین ( حاوی سیلیكات های آلومینیوم )

نوع فرمولاسیون : پودر قابل تعلیق در آب یا پودر وتابل

شكل ظاهری : پودر نرم به رنگ سفید

دانه بندی ذرات : كمتر از ۱۰ میكرون

مقدار و نحوه مصرف سپیدان : 

پودر سپیدان باید به میزان ۵۰ کیلوگرم در هر ۱۰۰۰ لیتر آب ( ۵۰ گرم در هر لیتر آب )، كاملا مخلوط و معلق شده و بوسیله سم پاش مجهز به میكسر، بر روی گیاهان مورد نظر اسپری شود، به گونه ای كه اندام هوایی گیاه بطور كامل پوشش داده شوند و پس از تبخیر آب، گیاه كاملا سفید به نظر برسد . در صورت بارندگی و همراه با رشد گیاه، پاشش سپیدان باید تكرار گردد. 

برای پوشش و چسبندگی بهتر محلول، به ویژه بر روی گیاهان با برگ های لغزنده و چرب مانند مرکبات، انار و انگور صابون محلولپاشی برتر به میزان ۱ لیتر در هزار لیتر آب ( ۱ سی سی در هر لیتر آب) به دوغاب سپیدان اضافه گردد.

کشاورزی آنلاین
کشاورزی آنلاین ١ دنبال‌ کننده